PMblog

piątek, 12 lutego 2016

Trend nr 5: Rozwijanie umiejętności / talentów.Gdy przeczytałem „upskilling talent” w pierwszych sekundach przyszła mi do głowy moda na talent management. I przeraziłem się. Ale wczytując się w akapit raportu zauważyłem, że autor pisze o rozwijaniu umiejętności. 

Organizacje zauważają, że praca projektowa to nie tylko techniczne i jednodziałowe przedsięwzięcia. Ludzie od projektów są angażowani do zarządzania bardzo różnymi projektami. Dlatego ich poziom kompetencji powinien wykraczać poza zarządzanie w ostatnio lansowanym rozumieniu i przechodzić do kompetencji, opisanych w trójkącie PMI. Mówi on (upraszczając) że project manager to przywództwo, rozumienie biznesu i strategii oraz zdolności techniczne – rozumiane jako „klasyczny” project management. I cóż – jestem za! Z tym trendem zgadzam się w 100%.

Pamiętam gdy rozmawiałem z Kentem Crawfordem, właścicielem PM Solutions, mówił że był pilotem. Latał nad Polską robiąc "wypady" zwiadowcze z amerykańskich baz w RFN. Ale to było w latach siedemdziesiątych. Dziś bałby się usiąść za sterami nawet awionetki. Wszystko się zmieniło - mówił. Moje nawyki są cenne, doświadczenie także - ale by latać musiałbym ponownie zacząć się uczyć. I, dodał, dziwie się, że ludzie od projektów uważają, że skoro przeszkolili się 10, 20 lat temu - ich umiejętności są na poziomie maksymalnym.

Pozostaje jednak pytanie – dla firm takich jak moja (TenStep Polska). Jaką rolę w rozwijaniu umiejętności będzie pełnić doradca. Czy model klasycznych szkoleń jeszcze działa? Przecież ludzie mają dostęp do wszystkiego. Google, amazon, wikipedia, youtube – pozwalają dowiedzieć się o wszystkim, czego dusza zapragnie. Czy firma doradcza / szkoleniowe będzie czytać książki za zajętych menedżerów i przedstawiać im esencję, kondensat wiedzy? Czy firma powinna pójść w wypracowywanie laboratoryjnych warunków do ćwiczenia? Może pomagać w zastosowaniu? A może jest inne, nieodkryte jeszcze pole do zagospodarowania? Konsultant XXI to temat, który mnie osobiście fascynuje i bardzo jestem zainteresowany dyskusją na ten temat. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz